Antiperspiranty a deodoranty v boji proti potu

Víme, že proti tvorbě potu můžeme bojovat denním sprchováním, nošením vzdušnějšího oděvu i  vyhýbáním se stresovým situacím. Také jídelníček bez ostrého koření, alkoholu či kávy zmírňuje pocení, stejně jako pití čaje ze šalvěje.  Ale s redukcí potu a s tím spojeného nepříjemného zápachu si nejlépe poradí výrobky s antiperspiračními a deodoračními účinky. 

vůně
 
MOHOU ZA TO PACHOVÉ ŽLÁZY
Potní žlázymáme rozmístěny po celém těle a už od útlého dětství ochlazují celý náš organizmus. Proti čemu však musíme bojovat, to jsou pachové žlázy, umístěné nejvíce v podpaží, které produkují nám tolik nepříjemný lepkavý pot. Obsahuje bílkoviny a tuky, jejichž rozkladem vznikají látky, zapřičiňující tělesný pach. Tvoří se až v pubertě, a proto můžeme závidět dětem, jejichž pot nikdy není cítit.
·         Antiperspiranty omezují pocení, a to s využitím sloučenin hliníku.
·         Deodoranty omezují pouze pach, vznikající činností pachových žláz.

parfém
 
HLINÍK V ANTIPERSPIRANTECH
Z hlediska účinnosti je ideální antiperspirant, neboť nejen že redukuje tvorbu potu, ale svým způsobem má i funkci deodorační. Když nevzniká pot, nemůže vznikat ani zápach a navíc se do antiperspirantů také přidávají jemné parfémové složky.
Přesto mnohé ženy dávají přednost deodorantům, a to z důvodu obsahu hliníkových sloučenin v antiperspirantech, které prý mohou způsobovat rakovinu prsu. Žádná studie však neprokázala souvislost mezi používáním antiperspirantů a karcinomem prsu či lymfatických uzlin. Navíc odvod mízy z podpaží a z prsní žlázy probíhá odděleně, takže ani z anatomického hlediska nemůže tato souvislost existovat.

krása
 
CO VADÍ
Téměř většina výrobků si velmi slušně poradí s potem i odérem, ale problém bývá se skvrnami na oblečení. Sice po vyprání zmizí, ale přece jen nejsou nic hezkého. K dobrým radám patří před použitím dobře antiperspirant protřepat a před oblékáním jej nechat zaschnout.