Druhy akumulátorů

Nejprve si řekněme, co je to ten akumulátor. Jedná se o zařízení pro opakované uchování elektrické energie – sekundární článek. Oproti tomuto článku je primární, který se nedá dobíjet. Nejčastěji používaný typ akumulátorů je založený na principu elektrochemické reakce, která se může přeměnit zpět na elektrickou energii. To je umožněno procházejícím proudem v článku, který vyvolá chemické změny, a my díky tomu můžeme čerpat z akumulátorů elektrickou energii.
motocyklová baterie
Typy akumulátorů a jejich výhody a nevýhody
–          Olověný akumulátor, jak už samotný název vypovídá, používá olověné elektrody a elektrolytem je kyselina sýrová. Tyto akumulátory jsou velice levné na výrobu, a dodávají velký nárazový proud. Vyrábějí se řádově v kapacitách desetitisíců ampér hodin. Velkou nevýhodou je to, že se musí neustále dobíjet, jinak dochází ke snižování kapacity.
–          Nikl-kadmiový akumulátor, zkratka je Ni-Cd. Tento typ akumulátorů je výhodný pro dlouhodobé skladování ve vybitém stavu a zároveň je odolný proti hlubokému vybití. Nevýhodou je jedovatost kadmia.
–          Nikl-metalhydridový akumulátor je označen Ni-MH. Oproti nikl-kadmiovým akumulátorům má vyšší kapacitu a delší životnost dobíjení. Bohužel se samovolně vybíjí, což je jeho největší nevýhodou.
–          Li-Ion neboli lithium-iontový akumulátor je dnes asi nejpoužívanější. Používá se takřka všude, od ručního nářadí, přes hračky až po mobilní telefony. Výhodou je vysoká kapacita při zachování malých rozměrů. Životnost se pohybuje okolo 2000 cyklů. Nevýhodou je špatná odolnost vůči absolutnímu vybití a samotné stárnutí, aniž by byl akumulátor používán.
baterie aa
–          Posledním nejpoužívanějším typem akumulátorů je Li-pol. Lithium-polymerový akumulátor je náhrada za Li-Ion akumulátory a oproti těmto akumulátorům má vyšší kapacitu, a lze ho dobíjet rychleji. Zdraví nebezpečnou nevýhodou je možnost výbuchu při zkratu, a co Vás odradí je asi vyšší cena. Kvalitnější Li-pol článek pořídíte v řádech tisíců korun.
Zlatá střední cesta je tedy Li-Ion akumulátor, který pořídíte za rozumnou cenu, a vydrží Vám asi nejdéle.