Phishing znovu v módě

Jedná se o podvodnou techniku, která se používá na internetu ke zjišťování údajů, jako jsou například hesla, čísla kreditních karet apod. Probíhá ale pouze v elektronické podobě. Jedná se například o nesmyslné odkazy na sociálních sítích nebo podvodné emaily. Na sociálních sítích je úspěšnost okolo 70%, což je drtivá většina. Zaměřují se hlavně na majitele bank a online platebních služeb.
Principem je rozeslání zpráv (odkazů, emailů…), ve kterých stojí, abyste zadali své údaje na stránku, která vám přijde sice totožná se stránkou oficiální, ale jedná se pouze o faleš.

bezpečí

Pokud zde své údaje zadáte, pak má útočník možnost se dostat například na váš účet a vykrást vám peníze, které zde máte uloženy. Je mnoho triků, které mohou útočníci využít. Například nejběžnějším trikem jsou překlepy v odkazech. Bránit se můžete leda tak, že nebudete na tyto zprávy, odkazy či emaily vůbec reagovat.
Název je odvozen od anglického slova fishing, což znamená rybaření. Poprvé byl tento termín použit v roce 1996.

Každým rokem přibývá čím dál tím více uživatelů, kteří právě phishing nahlašují. Útočník může napadnout až stovku webů najednou. Nejvíce se útoky vyskytují na stránkách jako PayPal nebo Wells Fargo.

hacker

Nepostihuje pouze internet, ale také existuje i telefonický phishing, kdy vás lákají na to, abyste zavolali na dané číslo s odvoláním na problémy s účty a jakmile na dané číslo zavoláte, jste vyzváni k vložení čísla účtu a PINu a tím pádem už znají potřebné údaje k činu.

kybernet

Bojem proti Phishingu se zabývá v dnešní době mnoho organizací a pokud najdou nějakou stránku s tímto tzv. rybařením, pak jej odstraní. Existují i různé nástroje, které umí stránky detekovat a upozorňovat na ně.
Pokud byste se rádi dozvěděli o Phishingu více, neváhejte navštívit .