Chodit naboso je zdravé aneb jak pomoci vašim chodidlům


Aby krev proudila
ü Starejte se včas o žíly. Žilám prospívá chůze po schodech. Důležité je starat se o dobrou kondici svých nohou a dopřát jim dostatek pohybu.
ü Ráno i večer si sprchujte vlažnou vodou chodidla i lýtka, posílíte tak cévy.
Kneippův chodník bývá v mnoha wellness centrech, projděte se po něm. Účinek střídání studené a teplé vody v kombinaci chůzi po drobných kamínkách, které masírují vaše chodidla je jedinečný.

chodidla

ü Zavítejte na lymfatické masáže, které zmírní otoky na nohou a správně rozproudí lymfu. Díky ní odejdou také z těla nečistoty.
ü Používejte co nejméně výtah. Chůze po schodech je vynikající trénink na svaly i žíly.
ü Zvykněte si na každodenní procházku (třeba jen patnáctiminutovou).
ü Auto nechte čas od času na parkovišti. Každý krok posiluje svaly a tak podpoří i žíly.
ü Stojíte – li delší dobu, zacvičte si chodidly, promněte prsty, stoupněte si na špičky, zhoupněte se na patách.

relax

Chodit naboso je zdravé
ü O dovolené u moře – v písku je k tomu výborná příležitost. Pokud nejedete na pláž, nezoufejte, stačí procházka v ranní rose v trávě.
ü V pevných uzavřených botách se v létě snáze než jindy utvoří puchýře a otékají nohy. Noste tedy sandály nebo plátěné boty a používejte chladivý sprej nebo pudr na nohy. Myjte si nohy častěji než jindy a případné puchýře natírejte hojivou mastí. Pozor na plísně ve veřejných koupalištích a sprchách. Používejte například žabky v těchto místech.
ü Pozor také na platformu obuvi, aby se vašim nohám v cuklích či obyčejných sandálkách nepřitížilo.

Přeměřte si nohy
ü Nedaří se vám zvládnout bolesti? Nejen n v oblasti nohou, ale i v zádech? Obra´tte se na ortopeda, aby vám změřil délku nohou. Už rozdíl několika milimetrů může dělat problémy. Při nestejné délce nohou je jednostranně zatěžováno svalstvo, vazivo, ploténky a dráždí nervy. Bolest pak vystřeluje do hlavy a šíje. Problém lze vyřešit vložkou do boty na kratší noze.

nohy

Teplo chrání před bolestí
ü Máte – li studené nohy, oblečte si teplé bavlněné ponožky. Nepokládejte nohy na radiátor. Žíly to neocení a nadměrně roztahují tkáně.
ü V sychravém počasí a v zimě zalézá chlad až na kosti. Trhá a bolí a cítíme ho ve svalech a končetinách. Přitom stačí základ – teplé a kvalitní boty.
ü Jako jednu z krajních možností si můžete vzít speciální léky na uvolnění svalů. Ty však můžete používat tehdy, předepíše – li vám je lékař.

Co dokáže zelený čaj
ü Tři polévkové lžíce běžného krému, tři polévkové lžíce zeleného čaje. Maska na nohy uklidní pokožku a působí protizánětlivě.
ü Namočte hubku nebo látku do zeleného čaje a krouživými pohyby si masírujte nohy zdola nahoru. Podporuje to prokrvení a zkrášluje pokožku.
ü Jeden šálek kvalitního zeleného čaje obsahuje více vitamínu C než sklenice pomerančové šťávy. Je dobré ho pít při zánětu či infekci. Vysoký obsah polyfenů v zeleném čaji chrání buňky před útokem volných radikálů.