Dům zděný

Zděná stavba má na našem území dlouho tradici. Což bývá v mnoha případech rozhodující kriterium při volbě konstrukčního systému stavby rodinného domu. Nabízí se široká škála zdicích prvků z různých materiálu, s rozdílnými vlastnostmi, jako je pevnost či tepelný odpor.

Nejpoužívanější zdicí systémy, ze kterých vybíráme pro stavbu ten nejvhodnější:
• pálené cihly • pórobetonové tvárnice • vápenopískové cihly

Výhodou zděných staveb oproti dřevostavbám je
1/ výborná tepelná akumulace
2/ dobrá zvuková izolace
3/ delší životnost

Stejně jako dřevostavbu, musíme zděný dům účinně větrat, jinak se nám v něm budou tvořit plísně. Jeho dobré akumulační schopnosti uvítáte, pokud budete k jeho vytápění používat kotel na pevná paliva, který není elektronicky regulován. V takovém případě je akumulace stěn plusem. Velkým přínosem pro zděnou stavbu je její zateplení polystyrenem nebo minerální vlnou.

 

Dřevostavba

 
Vzhledem ke svým vlastnostem si získávají dřevostavby i v naší republice čím dál tím větší oblibu. Největší výhodu představují jejich výborné tepelně izolační vlastnosti a nízké náklady na vytápění.

Rámová dřevostavba se skládá z dřevěných sendvičových panelů, vyrobených z vysoce kvalitního, vysušeného, hoblovaného a lepeného dřeva – KVH hranolů, které jsou:
• tvarově stálé • tloušťkově a šířkově egalizované • vysušené na vlhkost • zdravotně nezávadné

Výhodou dřevostaveb oproti zděným stavbám je
1/ rychlost výstavby
2/ výborné tepelně izolační vlastnosti bez navýšení ceny
3/ materiál, který nezatěžuje životní prostředí a působí dobře na lidskou psychiku.

Pro optimální tepelnou pohodu v dřevostavbě stačí udržovat teplotu v průměru o dva stupně nižší než ve zděných domech. Určitým plusem je také letní období, kdy dřevostavba neakumuluje teplo a je v ní po celý den i v noci příjemně. Dřevostavba s difúzně uzavřenou konstrukcí je tím nejlepším řešením.