Jak postavit počítač

Poskládat dohromady vlastní počítač není činnost jen pro zapálené geeky, ale poměrně jednoduchá zábava, při které nejen ušetříte, ale zároveň zjistíte, jak stroj vlastně funguje. Následující návod zahrnuje stavbu herního počítače bez ohledu na cenu. Vlastní komponenty ale volte dle budoucího využití. Vždy je lepší věnovat výběru čas a zjistit si o nich co nejvíce, zejména pokud sháníte nadupanou mašinu, která utáhne něco víc, než jen videa a prohlížeč. Cenové relace se totiž v takovém případě zásadně liší. Je důležité mít všechny části, aby bylo možné stroj spustit. Pojďme si je tedy přiblížit:
 počítačová učebna
1. Procesor (CPU) – Ryzen R5 1400X
 
2. Základní deska– ROG Strix X370-F
 
3. Chlazení CPU– Cooles Master MasterLiquid Pro 240
 
4. Operační paměť (RAM)– HyperX Furry DDR4 RAM
 
5. Grafická karta (GPU)
 
6. Pevný disk (HDD)
 
7.SSD disk – HyperX 240GB
 
8. Skříň– MasterCase Maker 5t
 
9. Zdroj– MasterWatt Lite 700
 
10. Externí disk pro operační systém, optická mechanika, monitor, klávesnice, myš…
 počítačová část
Jakmile máme všechny vytoužené komponenty doma, můžeme začít. Kvůli statické elektřině není vhodné pokračovat na površích jako jsou koberce, lepší je volit například lino nebo úplně nejlépe vybavený stůl. Většina věcí, co potřebujete, by měla přijít spolu s nimi, z vlastních zásob ale určitě volte křížový šroubovák. Určitě není od věci zkontrolovat, zda součástky neutrpěly cestou nějaké poškození.
 
Ze skříně odstraníme boční stěny. Ve většině případů najdeme distanční podložky, kam přichytíme základní desku, na svém místě, může být ale třeba je domontovat. Jako další se přesuneme k základní desce, procesoru a chlazení. Procesor je jedna z nejcitlivějších částí sestavy, proto s ním zacházíme opatrně. V případě AMD procesorů má ten náš zlaté piny. V rohu najdeme zlatou šipku, podobná by se měla nacházet i na základní desce. Procesor vložíme do desky tak, aby se obě šipky překrývaly a zkontrolujeme, jestli sedí. Spolu s chladičem by měla být přiložena teplovodivá pasta, jejíž použití sice není zcela nezbytné, ale pokud je součástí balení chladiče, důrazně se doporučuje. Rovnoměrná vrstva patří POUZE na horní plochu pouzdra procesoru. Poté nasazujeme chladič.
 
Následuje instalace RAM. Nejedná se o nic těžkého, většinou se na desce nachází hned u procesoru. Pro umístění už bude třeba trochu tlaku, ale jakmile bude RAM na místě, po stranách se zacvaknou klipy a je hotovo. Vložení grafické karty je víceméně obdobné, stačí zkrátka jen hlídat tvar a nic neřešit silou, základní desky jsou pro komponenty navržené tak, aby byla jejich montáž snadná a intuitivní.
 data na disketách
SSD disk sice není nutností, nicméně pro operační systém a nejčastěji používané programy je mnohem lepší volbou. Zapojení je velice jednoduché, se základní deskou se zapojuje přes SATA.
Můžeme připojit i větší množství disků na základě toho, co potřebujeme.
 
Když už máme skoro celou desku kompletní, zbývá zdroj. Ten patří na místo určené v počítačové skříni, kam se dá snadno vpravit, to ještě ale není všechno. Zbylé kabely musíme individuálně zapojit. Většinou jsou označené a není nijak těžké najít jejich místo, v našem případě patří 24 pinový do základní desky, 6 pinový do grafické karty, hladký černý do SSD.
 
Teď už nás čeká jen zkouška, okamžik pravdy. Zapojíme do sítě a zapneme zdroj. Pokud je vše v pořádku, počítač by se měl spustit a pokud máte připojený monitor, objeví se nastavení BIOSU. V tuto chvíli můžete nainstalovat operační systém dle libosti, samozřejmě nejvíce využívaný je Windows.
 
Pokud jste se dostali až sem, patří vám gratulace, můžete na sebe být právem pyšní. Teď už jen zbývá popřát, ať vám počítač dobře slouží.