Jak zvýšit hladinu testosteronu?

                Testosteron je nedílnou součástí mužského i ženského těla. Nadále zůstává důležitým faktorem, který ovlivňuje nejen zdraví srdce nebo produkci spermatu. Mužské pohlavní hormony přitom lze zvyšovat i jinak než anabolickými steroidy a dalšími chemickými přípravky. Testosteron můžeme optimalizovat na přirozenou úroveň (které dnes muži dosahují v minimu) hned několika zcela přírodními způsoby.
kulturista v mikině
                Kvalitní spánek se v mnoha studiích ukázal být jedním z klíčových faktorů pro optimalizaci pohlavních hormonů. Nejen, že ve spánku dochází k uvolňování testosteronu, ale také výrazně redukuje stresový hormon kortizol, který k životu sice potřebujeme, při přebytku stojí ovšem v protipólu k mužským pohlavním hormonům.
                Testosteron je palivo pro sex. Věděli jste však, že tato rovnice má i obrácený účinek? Bylo prokázáno, že pouhé očekávání sexu zvyšovalo u mužů jeho hladinu. Není jisté, proč k tomuto jevu dochází, vědci však předpokládají souvislost testosteronu s dopaminem a feromony. Proč tedy nevyužít tohoto zároveň příjemného způsobu?
                Dalším, tentokrát však z řady méně populárních, je redukce přebytečného podkožního tuku. Řešením tohoto problému bude nejspíše odstranění zpracovávaných cukrů ze stravy. Samotné zpracované cukry jsou také často uváděny v souvislosti s nespočtem hormonálních poruch.
muž ve fitku
                Posledním, do jisté míry nadstandartním, řešením nízkého testosteronu je užívání přírodních adaptogenů podporujících mužské hormony. Bohužel trh je zaplaven nekvalitními, nebo nefungujícími přípravky, proto je nezbytné tyto produkty vybírat obezřetně. Nejlepší efekt vedoucí k vytouženému výsledku pak vykazovaly byliny jako Maca peruánská, Sibiřský ženšen nebo Fenugreek.
                Doporučuji se také vyhnout potravinářským produktům obsahujícím sóju (i ve stopovém množství). Sója má v těle tendenci podporovat tvorbu estrogenů, což vám rozhodně nepomůže, jestliže se snažíte zvýšit hladinu testosteronu.