Nenápadná, ale velice zdravá bylinka

I ten, kdo nemá možnost pěstovat si vlastní zeleninu na zahrádce, si může přeci jen některé druhy vypěstovat doma. Určitě si za okno svého panelákového bytu nedáte květináče s kedlubnami, ale kupříkladu takovou petržel kadeřavou byste tam mít mohli. Když pomineme, že v hovězí polévce je to naprostá lahůdka, která pozvedne chuť i vůni, pak musíme zdůraznit, že je to přímo elixír zdraví.
§  Díky velkému obsahu silic a minerálů se řadí k nejzdravějším bylinkám, které se využívají v kuchyni.
§  Má dokonce více vitamínu C nežli slavný pomeranč.
§  Kromě toho
–         posiluje imunitní systém
–         působí antibakteriálně
–         pomáhá čištění krve
Prokázané jsou i pozitivní účinky na trávící trakt. Pokud se rozhodneme konzumovat i kořen, pak bychom měli být trochu opatrní. Velké dávky by nám mohly spíše uškodit. To platí zejména pro těhotné ženy.
pěstování petržele

Prospěšná pro zdraví i pro krásu

Jestliže se tedy rozhodneme pro pěstování takzvané „kudrnky“, připravíme si lehkou půdu a vybereme nějaké příhodné místo v polostínu. Důležitý je pravidelný přísun vláhy.
§  Při vysévání (nebo spíše po něm) se musíte tak trochu obrnit trpělivostí.
§  Semínka si totiž dávají trochu na čas.
§  Jestliže chcete jejich probuzení urychlit, pak je stačí namočit na několik hodin do vlažné vody.
Petržel kadeřavá se ale neuplatňuje pouze v kuchyni při přípravě jídel. Její zdraví prospěšné účinky poznáte ve chvíli, kdy na vás zaútočí hmyz svým žihadlem. Obklad ze spařené petrželové natě vše spraví.
–         Ozdravit si touto bylinkou můžete i vlasy.
petržel a papričky

Stačí mít k dispozici dvě lžíce sušené petržele, které spaříte vařící vodou. Po umytí šamponem odvar vmasírujeme do vlasů až k pokožce hlavy. Látky obsažené v petrželi pomáhají růstu vlasů i jejich rozčesávání. Navíc se zvýrazní barva a lesk. Tuto kůru je však zapotřebí dělat pro skutečně viditelný výsledek pravidelně a dlouhodobě.