Trojský kůň

Program, který je uživateli skryt, nebo může být součástí jiného programu (bez vědomí uživatele) a plní funkci, se kterou uživatel nesouhlasí. To je základní popis tohoto viru, který dostal název z antického příběhu o dobytí Tróje.
bezpečnost pc
Povětšinou se takový program dostane do počítače instalací jiného programu, kde je šikovně schován a začne řádit až po samotné instalaci, bez vědomí uživatele.  Jsou i další způsoby, jak se k vám může dostat:
–          Pomocí emailových zpráv – v příloze, kterou rozkliknete a trojský kůň se tiše nainstaluje (proto neotevírejte přílohy od neznámých odesílatelů, nebo přílohy s podivným názvem apod.)
–          Pokud na internetu vstoupíte na nezabezpečenou stránku, opět může dojít k instalaci tohoto nebezpečného programu.
–          Bývá to třeba kliknutím na již takto zavirovanou reklamu, v tom případě se spouští škodlivý script a dochází k instalaci parazita
Jakmile už máme Trojana nainstalovaného v počítači, hrozí nám některé tyto nemilé operace:
–          Může dojít k poškození souborů i systémových, nebo formátování disku počítače
–          Odesílání dat útočníkovi – hesla, čísla kreditních karet, jiné citlivé informace
–          Instalování vstupu pro útočníka, který pak může vzdáleně převzít kontrolu nad vaším počítačem
–          Dochází k instalování dalších virů
–          Blokování přístupu na některé stránky, zobrazovaní nevyžádaných reklam, nebo se mohou začít zobrazovat tzv. vyskakovací okna s různým popisem
–          Může dojít ke zhoršení připojení k internetu, snížení výkonu počítače apod.
koule s čísly
Existují tisíce těchto trojských koní, každý se chová trochu jinak a provádí jiné operace, a proto by mělo být bráněno jejich instalaci, popřípadě po nainstalování by mělo dojít k co nejrychlejšímu odstranění z počítače. Existují programy, i volně dostupné, které jsou schopny si s takovým virem poradit. Přesto je třeba brát v potaz, že i pokročilý odstraňovač může selhat při odstraňování Trojana. Je to tím, že každá z hrozeb se rychle aktualizuje a než dojde k aktualizaci anti-spywarů, může to chvíli trvat. Pak nezbývá než se obrátit na odborníky, kteří vám poskytnou radu, nebo trojského koně odstraní.