Okrasné rostliny a bylinky – přírodní odpuzovače hmyzu

Pěstujte si bylinky

Levandule – vynikající prostředek, který chrání šatní skříně před výskytem molů. Dříve se pro tyto účely používal naftalín, ten je ale toxický i pro domácí mazlíčky a zrovna přívětivě nevoní ani nám. Nahradit jej můžete spolehlivě touto bylinkou a zaručeně se jí budou moli vyhýbat. Levandule účinně zažene i mouchy, komáry, ovády, muchničky a další druhy obtížného hmyzu. Nemají ji však rády ani kočky, ale budou ji tolerovat. Alespoň budete mít jistotu, že ji nezačnou okusovat.
skleničky na bylinky
Bazalka – vonné silice bazalky jsou pro většinu hmyzu důvodem k opuštění prostoru, především její „vůně“ zahání komáry a mouchy. Velmi aromatické a příjemné koření tedy můžete uplatnit nejen v kuchyni, ale třeba i k výrobě účinného repelentního přípravku. Ten připravíte smícháním čajového výluhu z několika listů s vinným octem nebo s čistým lihem. Ve formě postřiku účinkuje stoprocentně.
Máta – další z bylinek, která vyzdobí váš parapet a povzbudí chuťové buňky při přípravě a konzumaci lahodného osvěžujícího čaje. Podobně jako eukalyptus silně ochlazuje organismus a na hmyz působí jako dokonalý odpuzovač.
růžové astry
Oregano a tymián – nesnáší je jak létající hmyz, tak i brouci, pavouci a mravenci. O jejich účincích se přesvědčily již hospodyňky na „divokém západě“ a ve státech jižní Evropy.
Rozmarýn – vynikající prostředek proti komárům, lidem příjemně voní a komáři jej nemohou vystát. Zvláště v horkých letních dnech před bouřkou a změnou počasí, kdy jsou komáři aktivní, pomůže jen pár rozdrobených lístků na nočním stolku nebo v blízkosti lůžka.

Okrasní odpuzovači hmyzu

Afrikány – nádherné dekorativní rostlinky malého vzrůstu některým lidem nevyhovují pro svůj zvláštní aromatický odér, a proto nebývají příliš často ozdobou zahrad, přesto bychom je neměli opomíjet. S jejich pomocí se totiž dokážete zbavit klíšťat a některých druhů mravenců.
Chryzantémy – většina odrůd čeledi hvězdicovitých odradí od návštěvy brouky, klíšťata a pavouky, především klíšťata z těchto míst mizí. S výtažky z těchto rostlin se můžete setkat dokonce v některých repelentních přípravcích v obchodní síti.