Vyhněte se problémům s půjčkou

V dnešní době snad není domácnost, která by fungovala bez malé nebo větší pomoci v podobě půjčky. Mnoho lidí však přecení své možnosti, a v takovém případě nastávají opravdu problémy, které často končí exekucí. Jak se podobným potížím vyvarovat? Samozřejmě nejideálnějším způsobem je nezavázat se k žádné půjčce, nicméně pokud není jiná možnost, je zde několik rad, jak se vyhnout nejhoršímu.

Řešte problém včas

Pokud nastane situace, kdy si nemůžete dovolit splácet půjčku, a kvůli tomuto problému vynecháte splátku jednou nebo vícekrát, může se stát, že po vás bude organizace požadovat vyplacení dlužné částky a mnohdy navíc zaplacení pokuty.  Co tedy dělat, pokud si nemůžete dovolit zaplatit splátku?

1.       Především se vyhněte neplacení
V případě, kdy jste v situaci, kvůli které nemůžete zaplatit plnou částku splátky, pokuste se zaplatit alespoň její část. Kontaktujte banku či jinou organizaci, u které jste si půjčku vybavili, a vysvětlete jim váš problém. Zkuste se dohodnout na tom, že jeden měsíc zaplatíte menší částku, a ten příští chybějící rozdíl doplatíte, nebo se zkuste domluvit na nižších splátkách celkově. V žádném případě nevynechte splátku úplně.

2.       Domluvte se na splátkovém kalendáři
Samozřejmě ne vždy se dá vyhnout všem problémům. Jakmile nastane situace, kdy nemůžete zaplatit plnou částku splátky dlouhodobě, a organizace po vás požaduje vyplacení dlužné částky, kterou si nemůžete dovolit, okamžitě ji kontaktujte, popište situaci, v níž se nacházíte a pokuste se domluvit na splátkovém kalendáři. Většina organizací je ochotna na tuto variantu přistoupit.

3.       Neberte půjčku na půjčku
Ačkoli se tato možnost jeví jako dobrý nápad, není tomu tak. Řešení situace tímto způsobem vás může dostat do kolotoče půjček, ze kterého se už nedostanete. Vždy se pokuste vyřešit problém, aniž byste se dostali do dalšího.