Proč je dobré „křečkovat“

Ačkoli se na první pohled zdá šetření hloupé či nesmyslné, obzvláště když netrpíte finanční nouzí, opak je pravdou. Pokud máte nějaké peníze navíc, vždy je dobré si nějakou částku odložit bokem. Máte při své práci brigádu bokem, aniž byste výdělek z ní nutně potřebovali? Odložte si ho.

Máte plnou peněženku drobných? Hoďte si je do prasátka. I malá částka může být najednou velká, pokud k ní pravidelně (nebo i nepravidelně) přispějete. Vyhnete se tak mnoha problémům, které vás zastihnou nepřipravené.

Často se stane, že vás nemile překvapí nečekané výdaje. Porouchané auto, rozbitá pračka, lednice či jiný denně využívaný spotřebič, nebo jen školní výlet, popřípadě vytoužená dovolená. Je snadné si na podobné maličkosti půjčit, ať už od rodiny, přátel nebo banky. Nicméně tyto peníze musíte pokaždé vrátit, přičemž nikdy nevíte, co se může přihodit. Co když nečekaně přijdete o zaměstnání a nebudete si moci dovolit půjčku splatit? I taková situace může nastat.

Nenechte se překvapit nepříjemnostmi a buďte vždy připraveni
Peníze, které si našetříte sami, vám nikdo nevezme. Pokud máte vlastní úspory, nemusíte si dělat starosti s tím, kde vezmete peníze na splátku ani být ve stresu z blížícího se termínu splatnosti půjčky. Stačí prostě a jednoduše vybrat úspory a použít je, aniž by vám to jakkoli narušilo rozpočet. Při půjčce si sice pomůžete, ale jenom na krátkou dobu – peníze musíte následující měsíc vrátit, čím celý kolotoč začne od začátku.

Pokud se vám nelíbí představa hotovosti v bytě z obavy před zloději, vyřešte to chytře a otevřete si spořicí účet ve vaší bance. Snad všechny banky dnes už spoření umožňují, a v mnoha případech dokonce při každém vašem vkladu částky na spořicí účet dostanete nějaký finanční obnos i od vaší banky, a tak je spoření mnohem efektivnější, než kdybyste odkládali peníze doma.