Kolik stojí vášeň


Pivní a vinné
Pokud necháme promluvit statistiku, vypije každý Čech průměrně více než 20 litrů vína a 143 litrů piva ročně. Zatímco „vinný“ primát v konzumaci na osobu/rok v Evropě drží podle průzkumů Vatikán (něco přes 54 litrů na osobu a rok), bavíme-li se o pivu, nemá naše země v tomto ohledu vážnějšího konkurenta.
cigarety a zapalovač.jpg
Tato čísla je ovšem nutno brát s rezervou, je v nich totiž započítáncelkový počet obyvatel včetně například dětí nebo lidí, kteří uvedené nápoje nekonzumují. Jejich „příděl“ pak za ně de facto pije někdo jiný.
Aktuálně se průměrná cena půllitru točeného piva pohybuje průměrně kolem 26 korun, v případě piva lahvového je to kolem 13 korun. Za láhev kvalitnějšího vína potom zaplatíme zhruba 107 korun.
Prodýmané peníze
Ještě markantnější počty se nabízejí v případě kuřáků, tady už jde o mnohem vyšší počty. Podle statistiků kouří v České republice zhruba 3 z 10 lidí starších patnácti let. Každý šestý z nich pak vykouří zhruba 20 krabiček za měsíc, výjimkou ale nejsou kuřáci s ještě vyšší spotřebou.
Průměrná cena krabičky cigaret se přitom pohybuje kolem 90 Kč. Při 100 cigaretách týdně jsme na 1800 Kč za měsíc, což už pro mnohé z nás není zrovna zanedbatelná položka – zvlášť když uvážíme, že člověk závislý na nikotinu je sehnat prostě musí, ber kde ber. Ročně je tak možné „prodýmat“ zhruba 21 600 Kč, a to už jsou pěkné peníze.
Jak jste na tom vy?
Největším problémem – nebavme se teď o důsledcích na naše zdraví – je zpravidla to, že málokterý pravidelný konzument má přehled o tom, kolik vlastně za svou vášeň přesně platí. Pokud si občas dáte dvanáctku k nedělní kachničce nebo patříte mezi výjimečné, sváteční kuřáky, není samozřejmě riziko zas až tak veliké.
muž s cigaretou u piva.jpg
Pokud ale v jedné domácnosti žijí dva náruživí kuřáci, navíc zvyklí na vcelku pravidelnou konzumaci alkoholu, náklady se velmi rychle nasčítají. Nutno říct, že především u milovníků nikotinu má zpravidla většina z nich o měsíčních výdajích za cigarety přehled.
Nutné je mít na paměti, žei tato položka je součástí rodinného rozpočtu a je tedy třeba s ní při jeho správě počítat. Lze se totiž obávat, že ti, kteří mají jen nejasnou představu o tom, kolik peněz měsíčně propijí a prokouří, se stejně vlažně staví i k ostatním svým výdajům a finančním závazkům.