Vyrobte si domácí prostředek na praní!


I když se to může zdát jako velmi složité, můžete i vy pro přírodu, ekologii a vůbec životní prostředí a zdraví celého světa udělat malé, ale důležité kroky, i vy!

Například na uklízení místo všech chemických prostředků používat roztok z octa. Samozřejmě nemusí být vhodný na všechno, ale na umývání oken, podlahy, vany, záchodu, otírání stolu, židlí i nábytku je určitě vhodnější, než kdejaká chemikálie.
suché prádlo.jpg

Přesvědčte se také o tom, že můžete prát levně a ekologicky! Vyrobte si vlastní prací gel i vy a zjistěte, že stačí smíchat pár surovin a budete mít opravdu levné a kvalitní prostředky na praní.

V čem spočívá výroba?

Jako základ domácího prášku na praní je uhličitan sodný. Pokud nyní máte pocit, že nevíte, o co se jedná, tak určitě budete vědět, když vám řekneme, že můžete využít sodu, sodu na praní, lehkou sodu nebo jinou vhodnou sodu.

Jak namíchat vhodný prášek?


·         Základní prací prášek

Vezměte jedno kilo prací sody a sto gramů mýdla. Mýdlo nastrouhejte na jemno a smíchejte se sodou. Ideální když budete mít následně směs uloženou v kyblíku s víkem. A TO JE CELÉ.


·         Prací prášek na prádlo bílé

Na tuto variantu budete potřebovat osm set gramů prací sody, třicet gramů na jemno nastrouhaného mýdla. Oproti předchozí variantě je tento recept trošku složitější, protože budete potřebovat ještě sto padesát gramů bělidla (perkarbnátu sodného), sedm gramů aktivátoru bělení. Ideálně ještě asi dvanáct kapek éterického oleje podle vaší preference.
čisté prádlo.jpg

Opravdu se to vyplatí?

Jednoznačně se domácí výroba prášku vyplatí. Když si vyrobíte první variantu prášku na praní, bude vás stát to jedno kilo přibližně třicet korun, přičemž při vypočtení ceny dávky se dostaneme asi na šedesát haléřů na dávku. Zatímco u prostředků kupovaných v drogeriích budete platit více než šest korun za jedno praní.

A to už je docela rozdíl, co myslíte?