Kompost

Jak ale kompost založit a starat se o něj, aby jeho výsledný produkt byl kvalitní a rostlinám na naší zahradě „chutnal“? Co na něj patří a na co si dát pozor? Zde najdete pár tipů.
 

Co je kompost

Encyklopedie praví – kompost je organický prostředek pro zlepšení půdy obsahující stabilizované organické látky a rostlinné živiny získaný řízeným biologickým rozkladem směsi sestávající zejména z rostlinných zbytků a mající deklarované kvalitativní znaky. Méně vědecky řečeno je to rozložený odpad ze zahrádek, zahrad, domácností.
kompost na zahradě
 

Kde umístit a jak založit kompost

Kompost je dobré umístit do místa vzdálenějšího od okrasné a relaxační části zahrady (skalka, jezírko, terasa, altán apod.). Místo s kompostem se dá oddělit i keři či živým plotem. Vybereme místo spíše zastíněné, protože by neměl nikdy vyschnout. V suchém počasí se má zalévat, může se přidat i hnojůvka, která urychluje jeho zrání. Velikost volíme dle množství předpokládaného odpadu, šířka by neměla překročit dva metry. Výšku plánujeme maximálně do jednoho a půl metru. Je – li nižší, pohodlněji se na něj ukládá materiál a lépe se s ním manipuluje při přehazování. To se provádí cca jednou za půl roku (to je přibližná doba jeho zrání). Materiál ukládáme do vrstev cca do patnácti centimetrů. Větší rostlinné části rozsekejte.
 
Co do kompostu patří
· tráva, listí, větvičky, plevel, jehličí, mech
· zbytky ovoce a zeleniny
· popel ze dřeva, kůra, piliny
· zemina, písek, drcená omítka
· z domácnosti pak ještě lógr z kávy, skořápky z vajíček, trus domácích zvířat
kompost ve dřevě
 

Co do kompostu nepatří

· chorobami napadené rostliny
· chemicky ošetřené materiály
· chlupy domácích zvířat, staré hadry z umělých tkanin
· plasty, sklo a kovy
· časopisy a letáky na lesklém papíře
· velké kusy dřeva

Pamatujte na to, že kompost není smetiště!

 
Odpad ze zahrádky i domácnosti je cenným materiálem pro kompostování. Nevyhazujte ho! Vše co nespotřebujete se bude hodit. Každý organický odpad se časem rozloží. Kompost je živá   hmota, která zraje a vytváří humus. Získáme jedinečné hnojivo. Můžeme ho použít ke hnojení zeleninových a ovocných záhonů, stromů, trávníku, květin na zahradě i pokojových rostlin doma. Ony se vám za to odmění!