Korálový útes – divadlo, do kterého vás zve moře

Korálové útesy, jsou podmořské útvary, které mohou dosahovat velikosti až několika set nebo tisíc kilometrů. Jsou to nádherná místa v srdci moře, na kterých můžeme spatřit spoustu tropických živočichů, rostlin a jiných podmořských organismů, které jsou úžasné svojí originalitou a barevnou rozmanitostí. Korálové útesy se nacházejí zejména v tropických oblastech naší planety a ten největší z nich lze spatřit pouhým okem až z měsíce – Velký bariérový útes. Mezi další nejznámější korálové útesy řadíme Mezoamerický korálový útes, nebo Francouzskou Polynésii.
korálový útes

Velký bariérový útes

Je to největší korálový útes na světě, který se rozkládá na území Austrálie. Jeho velikost přesahuje 2000 km a je to jedinečný útvar živých organismů, který je viditelný z vesmíru. Útes je složen z několika dílčích ostrůvků a útesů. Základem pro vznik takového útesu je existence korálových polypů neboli korálnatců, které vylučují uhličitan vápenatý, což tvoří podklad jejich tělesných schránek. Korály pro svůj život potřebují dostatek slunečního záření a teplé vody, proto jsou rovníkové oblasti nejvíce vhodné. Velký bariérový útes je pod ochranou UNESCO.
Z podmořských organismů se zde nachází velké množství korálových polypů, mořských hub, sasanek, korýšů, měkkýšů, žraloků a různých druhů exotických ryb. Další dominantou je výskyt karety obrovské.
Kareta obrovská je druh velké mořské želvy, která patří mezi jedny z největších želv obývajících tropické oblasti moří. Dosahuje délky přes jeden metr a hmotnosti okolo 150-200 kilogramů. Délka života je okolo padesáti let. Karety jsou známé tím, že v období kladení vajec se přesouvají na pláž, kde svá vejce zahrabávají do písku. Vylíhlí jedinci mají před sebou těžký úkol, a to dostat se přímo do moře, protože jsou oblíbenou potravou spousty živočichů a přežije jich tak jen malé množství.
korálový útes a rybky
Korálové útesy nabízejí opravdu nádhernou podívanou pro každého. Letní dovolenou tedy můžete trávit v blízkosti těchto mořských tvorů a zažít si na vlastní kůži tento neopakovatelný zážitek. Existuje velké množství šnorchlovacích i potápěcích výletů a programů na nejrůznějších částech těchto útesů jako je například Cairns, Osprey Reef nebo Ribbon Reef.