Mrazák aneb nezanedbatelný pomocník v kuchyni

Důležité je vědět, co vše budete zamrazovat, jak velký mrazák bude potřeba. Je dobré se orientovat při výběru v rámci renomovaných a osvědčených značek. Lze si vyhledat a přečíst mnohé recenze na konkrétní značku, což může usnadnit výběr v případě nerozhodnosti a váhání mezi několika výrobci. Na výběr je varianta pultového nebo skříňového mrazáku. Jaký je rozdíl? A proč si nedopřát mrazák poskytující více vymožeností, jako například mající výrobník ledu?
 
 lednice s mrazákem
Šuplík nebo skříň?
 
Šuplíkový neboli skříňový mrazák je situován svou konstrukcí na policové uspořádání v rámci úložného prostoru. Tento typ mrazáku je ideální volbou pro menší množství potravin. Mrazák má otevírací dvířka jako normální lednice. Oproti tomu pultový mrazák má otevírání shora. Je méně přehledný v rámci uspořádání potravin. Alternativou je možné dokoupení košíků, které tak pomohou s regulací lepší přehlednosti v uspořádanosti. Avšak předností tohoto typu mrazáku je jeho větší objem. Je vhodnější pro početnější rodinu, která disponuje větší zásobou potravin. Rovněž je využíván i v obchodech.
 plná mraznička
 
Parametry aneb dle čeho se orientovat při pořízení mrazáku
 

  1. Kapacita – velikost a objem se odvíjí především od počtu členů domácnosti a od množství skladování či zamrazování potravin, ohledně zásob apod. Je dobré pamatovat i na skutečnost, jako například pokud dostáváte od známých či od rodiny zabíjačkovou výslužku apod., aby váš mrazák disponoval potřebným místem.

 

  1. Výkonnost v rámci mrazení – výkon udává množství potravin, které je schopno zmrazit na koncovou teplotu během dne. Je ověřeno, že skříňový mrazák v tomto časovém intervalu je schopen zmrazit okolo 15 kilogramů, zatímco pultový mrazák až dvojnásobné množství.

 

  1. Hvězdičky aneb A+ – tento údaj je hodnotou udávající třídu v rámci energetické spotřeby v označení od A+++ přes AA++ apod. Pro lepší orientaci, tj. označení AA++ je ukazatelem nejnižší spotřeby. Z toho vyplývá, že mrazák s tímto označením je adekvátní volbou a jedná se o kvalitní spotřebič. A počet hvězdiček je ukazatelem, jak hluboce lze potraviny zmrazit. Čím vyšší počet hvězdiček, tím je reálné zmrazení čerstvých potravin dlouhodoběji.

 

  1. Funkce – mrazáky jsou vybaveny mnoha funkcemi, které dokáží ulehčit jejich používání. Některé mrazáky disponují funkcí upozorňující na teplotní rozdíly a modifikují intenzitu mrazení. Na trhu jsou k dostání mrazáky mající LED displej pro lehčí ovládání teploty, tj. jste upozorněni v případě zapomenutí zavření dvířek. Stejně tak jsou k dispozici mrazáky umožňující tvorbu ledu apod.