Nasedněte do sedla sebejistě hned napoprvé! aneb Tipy pro začátečníky v jízdě na koně

  1. Protáhněte se

Ačkoli je pravou, že jízda na koni vypadá jako pohodový relaxační a ladný sport, je ve skutečnosti poměrně dost fyzicky náročný. Tudíž, stejně jako po každé jiné fyzické námaze, Vás den po jízdě mohou šíleně bolet svaly. Může za to kyselina mléčná, která má tendenci se usazuje ve svalech právě po námaze. Odbourává se sama přirozenou cestou, ale jsou tu určité triky, jak to ještě urychlit, nebo jejímu usazení zabránit zcela. Protažení se řadí mezi ně, proto byste ho neměli vynechávat (ideálně před i po).Hnědý kůň s ohlávkou

  1. Uklidněte se

Koně jsou živí tvorové a stejně jako my i oni mají emoce a svou vůli. Ale také mají určitý druh empatie. Věřte tomu nebo ne, ale koně dokáží rozpoznat Vaše pocity a nálady, a díky nim se oni sami naladí na podobnou vlnu emocí. Pokud tedy budete vy sami nevrlí a uspěchaní, je možné, že kůň s Vámi tím spíš nebude spolupracovat.

  1. Oblečení a pomůcky

Je snad samozřejmé, že byste se měli obléknout tak, aby to odpovídalo počasí a nebylo Vám ani horko, ani zima. Zároveň je však potřeba také myslet na Vaše zdraví. Předtím, než nasednete na koně si určitě nezapomeňte nandat helmu, která již v mnohých případech i zachránila život. Stejně dobře Vám mohou posloužit i jezdecké boty, rukavice nebo vesta. Pokud jste se jako začátečníci přihlásili do nějakého kurzu, tyto pomůcky po Vás dokonce mohou být vyžadovány a být nutností.

  1. Postroj pro koně

Je naprosto nepostradatelnou součástí. Postroj se týká především vhodně zvoleného sedla (podle typu sedla se také odvíjí typ Vaší jízdy) a ohlávka, díky které koně ovládáte (zčásti, koně také ovládáte svými pohyby a nohama). Pokud byste měli zájem zakoupit ohlávku, můžeme Vám doporučit ohlávku pro koně ProKoně-JS.Jezdkyně na koni

  1. Odměňujte

A to nejen sebe, ale především Vašeho jezdeckého partnera – koně. Určitě Vám bude moc vděčný za jablko, mrkev, nebo i staré pečivo. Čím mu však uděláte ještě větší radost je například vyhřebelcování nebo vyčištění kopyt, protože se mu pak bude mnohem lépe chodit (zvlášť, pokud byly mokrá půda a lepila se na nohy).