Realita virtuálních toulek

Ne každého baví se trmácet hodiny v autobuse, čekat na letištích nebo jen řídit auto a raději tráví čas doma se svými blízkými. Pokud patříte k těm jedincům, co rádi cestují, ale raději prstem po mapě a s knihou nebo dokumentárním filmem. Případně by pro vás cesta byla finančně nebo zdravotně náročná, anebo naopak se někam chystáte a rádi byste se si to nejprve trochu „omrkli“. Pak zkuste otevřít internetový prohlížeč a probrouzdat pár stránek s tzv. „virtual tours.“
hrad na mobilu
„Virtual tours“ neboli virtuální prohlídky jsou 3D simulace zpravidla existujících míst, které jsou poskládány z fotografií, anebo v lepším případě přímo z videí snímaných na daném místě. Jejich výhodou je, že jsou zároveň doprovázeny mluveným slovem nebo hudbou. Když si tedy vyberete prohlídku třeba muzea, můžete si k jednotlivým dílům poslechnout i jejich popis a něco k autorovi.
Samotné virtuální prohlídky nejsou žádnou novinkou, první byla vytvořena už před více než dvaceti lety. Díky dostupnosti moderních technologií a úžasnému rozlišení dnešních foto a video metod však zážitek z virtuální prohlídky velmi připomíná prohlídku reálnou. Výhodou je, že při ní nemusíte nikam spěchat a vše si prohlížíte v klidu domova. Potřebujete k tomu jen dobré internetové připojení, prohlížeč a povolený a nainstalovaný program Adobe Flash.
hrad na mobilu

Které prohlídky byste neměli minout?

·         Google maps 3D: Google aktuálně nabízí ve svých mapách možnost projít si virtuálně ulicemi města nebo se projet po silnicích u 103 zmapovaných zemích. Ne vždy je pokrytí v konkrétní zemi kompletní, ale pokud se chystáte na dovolenou, zkontrolujte si, zda vám poloha hotelu opravdu vyhovuje a okolí se vám líbí.
·         360 cities a AirPano: Krásné projekty, kam umísťují panoramatické fotografie dobrovolníci z celého světa. Najdete zde pohledy z různých měst, ale i krásné obrázky přírody. Máte-li chuť ponořit se do barevného podzimního lesa nebo se potopit u břehů Venezuely, jste na správné adrese.
·         360travel: Je český projekt podobný předchozímu a panoramata jsou nahrávána českými uživateli. Můžete zde najít zajímavé tipy na výlety.
·         gulag.online: Pro historické nadšence a všechny, kdo mají chuť ponořit se do nedávné minulosti, jsou vytvořeny fascinující stránky o gulazích. Najdete zde nejen 3D prohlídky, ale i zaznamenané lidské příběhy a zdokumentované osobní věci.
·         Muzejní sbírky: Řada muzeí má zpracované virtuální prohlídky. Je hezké si je projít, pokud si nejste jisti, zda vás, zrovna vybrané muzeum bude opravdu zajímat. Podívejte se na stránky muzeí Louver a Musee d’Orsay v Paříži, Van Gogh Muzeum v Amsterdamu nebo Prada v Madridu.
·         Rare Book Room: Úchvatná kolekce vzácných tisků, ve kterých si můžete sami listovat.
Virtuální cestování nezná hranice a tak ani vy neváhejte a zkuste pomocí vyhledávače objevit další zajímavé stránky a projekty. Uvidíte pak místa, jejichž fotky jste zatím viděli jen v knihách a možná vás virtuální prohlídky chytnou natolik, že je začnete sami vytvářet a na web umísťovat.